Γενική

Με το ζόρι η Ξάνθη νίκησε 1-0 τον Αγροτικό Αστέρα

Έχασαν τον ενθουσιασμό τους οι περίπου 400 Ξανθιώτες που βρέθηκαν στα Πηγάδια και οι συζητήσεις ήταν έντονες, βλέποντας την ομάδα να δυσκολεύεται με αντίπαλο από τη Β’ Εθνική και να νικά 1-0 με γκολ στο 90 λεπτό. Κι επειδή σε δέκα μέρες είναι η πρεμιέρα με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, η εικόνα της ομάδας προβλημάτισε τον Νίκο Κεχαγιά. Στο πρώτο μέρος η απόδοση της Ξάνθης ήταν αποκαρδιωτική. Η ομάδα δεν μπορούσε με τίποτε να οργανώσει σωστές επιθέσεις και ο τεχνικός πήγαινε άλλαζε συνέχεια θέσεις τον Κατόνγκο, τον Μαρσελίνιο και τον Πόι, αλλά η εικόνα δεν άλλαζε. Στο δεύτερο μέρος η κατάσταση της Ξάνθης ελαφρώς βελτιώθηκε, και η ομάδα δημιούργησε φάσεις και έχασε ευκαιρίες. Στο 62ο και στο 67ο λεπτό ο Πόι αστόχησε από πλεονεκτικές θέσεις, ενώ στο 82ο ο Βασιλακάκης δεν κατάφερε να σκοράρει απέναντι από το άδειο τέρμα. Στο 90ό λεπτό, πάντως ο παίκτης εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση των αμυντικών και σούταρε μέσα από την περιοχή.