Γενική

Πολύ καλός ο Μαρσελίνιο

Η προετοιμασία της Ξάνθης συνεχίζεται εντατικά με φιλικά παιχνίδια Ισόπαλες με 1-1 αναδείχθηκαν η Skoda Ξάνθη και Κέρκυρα σε ένα φιλικό που διεξήχθη στο γήπεδο της ακριτικής πόλης κάτω από αφόρητη ζέστη. Πριν την έναρξη του αγώνα παρουσιάστηκε και επίσημα από την ΠΑΕ ο νέος τεχνικός διευθυντής Ακαδημιών της Ξάνθης Βασίλης Δανιήλ ο οποίος αναμένεται να δώσει την εμπειρία του στις ακαδημίες. Οι παίκτες της Ξάνθης ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του εξαιρετικού Μαρσελίνιο στο 28 ο οποίος συνεχίζει την εξαιρετική απόδοση του. Η Κέρκυρα, η οποία είχε αρχηγό στο δεύτερο ημίχρονο τον Ιεροκλή Στολτίδη, ισοφάρισε στο 72’ με σουτ του Δημήτρη Γιάντση. Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο νέος βοηθός του Σάντος στην Εθνική Ελλάδας Ζήσης Βρύζας, ο οποίος είχε ξεκινήσει την καριέρα του στην Skoda Ξάνθη πριν από σχεδόν μια εικοσαετία και είχε αγωνιστεί και την περίοδο 2006-07 πριν καταλήξει στον ΠΑΟΚ και κλείσει την καριέρα του σαν ποδοσφαιριστής. Ο Νίκος Κεχαγιάς έχει έτοιμα τα σχέδια του και μετά την επίσημη παρουσίαση της ομάδας την Παρασκευή 20 Αυγούστου στα Πηγάδια και την γιορτή που θα ακολουθήσει για το νέο ελπιδοφόρο ξεκίνημα θα απομένουν λίγες μέρες για την επίσημη πρώτη του Πρωταθλήματος 2010 -2011.