Αθλητικά Τελευταία Νέα

Νίκη και πρόκριση για τον ΛΕΥΚΙΠΠΟ Ξάνθης

Δημοκρίτειο – ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ 50-70

Εκτός έδρας νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ σημείωσε το βράδυ της Τετάρτης ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ που επικράτησε με 50-70 του Δημοκρίτειου σημειώνοντας έτσι την πρώτη του επιτυχία για την σαιζόν 2022-2023.

Η αναμέτρηση που διεξήχθη στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κομοτηνής αποτέλεσε μια καλή ευκαιρία για τους νεαρούς καλαθοσφαιριστές να πάρουν χρόνο συμμετοχής απέναντι σε έναν καλό αντίπαλο και να εφαρμόσουν τις οδηγίες του Νίκου Δώδου που καθοδήγησε τους παίχτες.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 8-2 και να έχουν προβάδισμα έως και το 9ο λεπτό. Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Μακαρατζής με εύστοχο τρίποντο έκανε το 12-14 και ουσιαστικά έδωσε το σύνθημα για τον ΛΕΥΚΙΠΠΟ ώστε να φύγει από την Κομοτηνή με το ροζ φύλλο αγώνα.

Το ημίχρονο έληξε με 25-35 και στο 3ο δεκάλεπτο ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ με σερί 0-20 διαμόρφωσε το 25-35 σε 25-55 και ουσιαστικά έθεσε τις βάσεις για την επικράτηση. Ο Νίκος Δώδος από το 3ο δεκάλεπτο άρχισε να δίνει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίχτες του που αγωνίζονται στο εφηβικό και παιδικό τμήμα οι οποίοι στα λεπτά συμμετοχής τους κατάφεραν να συλλέξουν εμπειρίες.

Διαιτητές: Ντούρας – Σερετίδης

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 25-35, 27-55, 50-70

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Δώδος): Μακαρατζής 15(1), Δεληγιάννης 5, Λιάτσας, Ζάβουρας, Γκοβέσης, Κατσαμούρης 24 (1), Τσικρίκης, Κάλτσος 8, Βερζαμάνης, Μαλανδρής 18(3), Καλεντζή.