Αθλητικά Τελευταία Νέα

Μεγάλη νίκη της Ξάνθης στην Ιεράπετρα με 2-1 πριν λίγο… (Οι αλλαγές θα δρομολογηθούν έτσι κι αλλιώς)

Η μεγάλη νίκη της Ξάνθη πριν λίγο δεν αναιρεί την απόφαση που έχει παρθεί για πολλές και μεγάλες αλλαγές τόσο στο αθλητικό όσο και στο διοικητικό και οργανωτικό μέρος της Ξάνθης. Οι αλλαγές θα είναι σαρωτικές και θα γίνουν μετά το τέλος της σαιζόν.

Στο αγωνιστικό μέρος

Ο ΟΦ Ιεράπετρας κρατούσε μία σημαντική νίκη σήμερα μέχρι το 80′ κόντρα στη Ξάνθη, όμως από εκεί και πέρα, δύο λάθη, ένα από την άμυνα και ένα από τον Μανουσάκη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και έφυγαν από την Ιεράπετρα με τη νίκη, για την 21η αγωνιστική της Super League 2. Δυσκολεύουν κι άλλο τα πράγματα για τους Κρητικούς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦ Ιεράπετρας για ακόμη μία φορά, είχε την κατοχή αλλά όχι τις τελικές, με τη Ξάνθη να χάνει δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Στο 15’ ο Γουόλτερ με ατομική ενέργεια, σούταρε στη γωνία του Μανουσάκη ο οποίος με μεγάλη δυσκολία απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 32’ η βαθιά μπαλιά από τη μία άμυνα στην άλλη, βρήκε τον Έμπερτ ο οποίος πήρε την κεφαλιά, εξουδετερώνοντας τον Μανουσάκη, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς πέρασε για λίγο, δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Οι «ασπρόμαυροι» προσπαθούσαν να απειλήσουν μόνο με μακρινά σουτ, ένα με τον Μπαράτα και ένα με τον Ντάλα Κόστα, τα οποία όμως δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον Ίτσο.

Στο 45’ ο Βογιατζής έφυγε από τα δεξιά, έδωσε στον Ντάλα Κόστα ο οποίος με αρκετό χώρο, δοκίμασε το σουτ από μακριά και άνοιξε το σκορ με πολύ όμορφο τρόπο, λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο ΟΦΙ ξεκίνησε καλύτερα, έχοντας μία πολύ καλή στο 48’, με τον Μπαράτα να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Τεγούση να πλασάρει αλλά ο Ίτσο να το λέει «όχι».

Στη συνέχεια ο ΟΦΙ έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι τακτικά, καθώς δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να δημιουργήσουν τελική, μέχρι το 70’, όπου έπειτα από κόρνερ του Σιατραβάνη, ο Μυστακίδης έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω. Στο 75’ ο Καψάλης έκανε το σουτ στη γωνιά του Ίτσο, με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 80’ ένα λάθος γύρισμα στην άμυνα του ΟΦ Ιεράπετρας, έβγαλε σε τετ-α-τετ τον Καπνίδη ο οποίος δεν αστόχησε απέναντι από τον Μανουσάκη και έγραψε το 1-1.

Στο 88’ ο Μανουσάκης δεν έκανε καλό υπολογισμό και καθυστέρησε να διώξει τη μπάλα, η οποία κόντραρε πάνω στον Παπάζογλου και στη συνέχεια ο Μικελτάτζε έκανε από κοντά το 1-2, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΙ (Τίμος Καβακάς): Μανουσάκης, Περδίκης, Χατζητερζόγλου, Αρναούτογλου (74′ λ.τ. Χιντζίδης), Βογιατζής, Φουάσης (66′ Καψάλης), Τεγούσης, Τσιλιγγίρης, Πριόνας, Ντάλα Κόστα (56′ Χατζηπιρπιρίδης), Μπαράτα (56′ λ.τ. Βουό).

Στον πάγκο έμειναν οι Αθανασόπουλος, Σμίλτος, Ντούνης, Κούστα, Λεμονής.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές):  Ίτσο, Μικελάτζε, Πέτροβιτς (46′ Καπνίδης), Στόιγκεν, Έμπερτ, Τζουρμάν, Θυμιάνης (57′ Τεσίγια), Ντίνας (46′ Θ. Παπάζογλου), Βέρκερ, Γουόλτερς (81′ Παντελιάδης), Σιατραβάνης.

Στον πάγκο έμειναν οι Γκονσάλβες, Τάτος, Τσαμούρης, Λουκάρης, Έλλιοτ, Μυστακίδης.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος παιχνιδιού. Ήττα για τον ΟΦΙ με σκορ 1-2 από τη Ξάνθη, κάνοντας τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα για παραμονή.

90′ Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

88′ Γκολ για τη Ξάνθη. Τραγικό λάθος του Μανουσάκη, ο οποίος δεν έδιωξε εγκαίρως, με τον Μικελτάτζε να κάνει το 1-2.

87′ Μία κεφαλιά από κοντά από τον Μυστακίδη, η μπάλα άουτ.

84′ Κόρνερ για τον ΟΦΙ. Απομάκρυναν οι αμυντικοί.

81′ Έξω ο Γουόλτερς, μέσα ο Παντελιάδης.

80′ Γκολ για τη Ξάνθη. Λάθος στην άμυνα του ΟΦΙ, ο Καπνίδης βγήκε τετ-α-τετ και έγραψε το 1-1.

79′ Κόρνερ για τη Ξάνθη. Μετά από κόντρες, ο Σιατραβάνης έκανε το σουτ το οποίο κατέληξε στην αγκαλιά του Μανουσάκη.

77′ Κόρνερ για τη Ξάνθη. Απομάκρυναν οι αμυντικοί.

75′ Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΙ. Ο Καψάλης έκανε το σουτ στη γωνία του Ίτσο, με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να διώχνει σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης, η μπάλα πέρασε άουτ.

74′ Αναγκαστική αλλαγή, στη θέση του Αρναούτογλου, ο Χιντζίδης.

69′ Κόρνερ για τη Ξάνθη. Ο Σιατραβάνης εκτέλεσε, ο Καπνίδης σούταρε με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

66′ Έξω ο Φουάσης, μέσα ο Καψάλης.

63′ Κόρνερ για τη Ξάνθη, μετά από κακή εκτίμηση το Μανουσάκη. Στα χέρια του Μανουσάκη η μπάλα.

Μία ώρα παιχνιδιού, ο ΟΦΙ εξακολουθεί να επικρατεί με 1-0 της Ξάνθης, με γκολ του Ντάλα Κόστα.

57′ Στη θέση του Θυμιάνη ο Τεσίγια.

56′ Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΙ. Στη θέση των Ντάλα Κόστα και Μπαράτα, οι Χατηπιρπιρίδης και Βουό. Ντεμπούτο για τον Ιβοριανό.

55′ Στο έδαφος ο Μπαράτα ο οποίος πονάει. Σηκώθηκε ο Πορτογάλος.

53′ Πάνω-κάτω η μπάλα στα τελευταία λεπτά!

52′ Κόρνερ για τον ΟΦΙ. Έδιωξαν οι αμυντικοί.

51′ Κόρνερ για τη Ξάνθη. Καλή ευκαιρία με το Τζουρμάν. Ο Έμπερτ έβγαλε τη σέντρα αλλά ο Τζουρμάν δεν έπιασε καλά το σουτ και ο Μανουσάκης μπλόκαρε έυκολα.

48′ Καλή ευκαιρία για τον ΟΦΙ. Ο Μπαράτα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τεγούσης έπιασε το σουτ αλλά ο Ίτσο απέκρουσε τη μπάλα.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου. Διπλή αλλαγή για τη Ξάνθη, έξω οι Πέτροβιτς και Ντίνας, μέσα οι Καπνίδης και Παπάζογλου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο ΟΦ Ιεράπετρας στην πρώτη του «καθαρή» ευκαιρία, άνοιξε το σκορ με καταπληκτικό γκολ του Ντάλα Κόστα.

Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.

45′ Γκολ για τον ΟΦΙ! Ο Βογιατζής έφυγε από τα δεξιά, έδωσε στον Ντάλα Κόστα, ο οποίος από μακριά πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ για να ανοίξει το σκορ!

44′ Κεφαλιά του Τζουρμάν, στα χέρια του Μανουσάκη.

40′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον ΟΦΙ. Καλό φάουλ, κόρνερ η μπάλα. Ο Αρναούτογλου εκτέλεσε το κόρνερ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

36′ Ένα μακρινό σουτ του Ντάλα Κόστα, μπλόκαρε εύκολα ο Ίτσο.

34′ Κίτρινη στον Αρναούτογλου.

32′ Βαθιά μπαλιά από την άμυνα, ο Έμπερτ πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

31′ Σέντρα σουτ του Μπαράτα, κανένα πρόβλημα για τον Ίτσο.

Ημίωρο στο παιχνίδι, ο ΟΦΙ έχει την κατοχή και η Ξάνθη τις φάσεις μέχρι στιγμής.

25′ Φάουλ κοντά στην περιοχή για τον ΟΦΙ. Δεν ήταν καλή η εκτέλεση του Αρναούτογλου και απομάκρυναν οι φιλοξενούμενοι.

20′ Κόρνερ για τη Ξάνθη. Απευθείας άουτ η μπάλα.

17′ Κίτρινη κάρτα στον Τεγούση.

15′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ξάνθη. Ο Βόλτερς έκανε το σουτ στην αριστερή γωνία του Μανουσάκη, ο οποίος έκανε μία πολύ δύσκολη επέμβαση. Το κόρνερ στη συνέχεια κατέληξε άουτ.

10′ Κίτρινη κάρτα στον Φουάση.

8′ Κόρνερ για τους γηπεδούχους. Κεφαλιά του Χατζητερζόγλου, η μπάλα άουτ.

7′ Ο ΟΦΙ έχει την κατοχή αυτά τα πρώτα λεπτά.

3′ Σουτ του Έμπερτ λίγο έξω από την περιοχή, στα χέρια του Μανουσάκη.