Τελευταία Νέα Τοπικά νέα

Ποδαρικό με νίκη για τα κορίτσια του ΠΑΣ Θράκες

Με ένα λεπτό καθυστέρηση λόγο του θανάτου του προέδρου της ΓΕ Αλεξανδρούπολης Στέργιου Δημούδη και την σιγή που κρατήθηκε σε όλα τα παιχνίδια, ξεκίνησαν τα παιχνίδια της δεύτερης αγωνιστικής του δεύτερου γύρου για το πρωτάθλημα κορασίδων και πανκορασίδων του Β΄ ομίλου της πρώτης περιφέρειας.

Μόνο στα χαρτιά ήταν τελικά το ντέρμπι για τους ΘΡΑΚΕΣ, που έδειξαν τε δόντια τους από νωρίς, προδιαγράφοντας και για τα δύο παιχνίδια τι θα συμβεί,

πιο συγκεκριμένα στις 12:01 ξεκίνησε το τοπικό  ΄΄ντέρμπι΄΄ όπως ήθελαν να λένε οι περισσότεροι σε Πανκορασίδες και κορασίδες μεταξύ ΘΡΑΚΕΣ και ΕΡΜΟΓΕΝΗ η δυναμική των ΘΡΑΚΩΝ τους διέψευσε και συγκεκριμένα με συνοπτικές διαδικασίες κέρδισε το ματς με 3-0 (25-22,25-10,και 25-8) χωρίς να αφήσει περιθώρια για το ποιος είναι το αφεντικό στο Αλ. Μπαλτατζής και στην Ξάνθη.

Στις Κορασίδες ευτύχισε να προηγιθεί ο Ερμογένης με 0-1 και σκορ 23-25 αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική , με φοβερή επίθεση και άμυνα οι ΘΡΑΚΕΣ δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις αντιπάλους και κέρδισαν και τα τρία επόμενα σετ με 25-16, 25-18 και 26-24 σε 105 λεπτά κατέκτησαν την νίκη, και με συνολικό

σκορ 3-1, βάζοντας τέλος σε σενάρια και διαδόσεις κρατώντας επάξια την πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα τόσο στις Πανκορασίδες όσο και στις Κορασίδες.

Συγκινητική και η παρουσία του κόσμου που κατέκλυσε το κλειστό γυμναστήριο, εντύπωση έκανε καθώς ακολούθησε και δεξίωση προς όλους τους παρευρισκόμενους με υγρά και στερεά εδέσματα προσφορά των ΘΡΑΚΩΝ.