Γενική

Οι μεγάλες ομάδες της Ευρώπης το αποδεικνύουν

Το να βρίσκεται μια ομάδα στην κορυφή της Ευρώπης, στην κορυφή του Εθνικού της Πρωταθλήματος αλλά και στις καρδιές των φιλάθλων παγκοσμίως πρέπει να το αποδεικνύει συνέχεια. Ακόμα κι όταν επί εβδομήντα λεπτά δεν μπορεί να δημιουργήσει φάση, ακόμα κι όταν βρίσκεται πίσω στο σκορ 2-0, ακόμα κι όταν όλα, τέλος πάντων, είναι εναντίον της, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρίσκει τον τρόπο, όχι μόνο να μη χάσει, αλλά να πάρει και τους τρεις βαθμούς της νίκης! Οι «κόκκινοι διάβολοι» έψαχναν λύσεις κόντρα στην Μπλάκπουλ για 72′ και με τον Μπερμπάτοφ (δύο γκολ), επικράτησαν 3-2!Οι γηπεδούχοι, αφού τους έδωσε την… αφορμή η ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, που μπήκε… άνετη στο ματς, άνοιξαν το σκορ με τον Κάθκαρτ στο 15′, ενώ στο 43′ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Κάμπελ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπλάκπουλ συνέχισε να απειλεί όπως και στο πρώτο 45λεπτο αλλά έβρισκαν τον εκπληκτικό Φαν ντερ Σαρ (έσωσε αρκετές φορές την εστία των «κόκκινων διάβολων»). Κάπου εκεί αντιστράφηκαν όλα. Ο Βούλγαρος μείωσε στο 72′ και μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Χαβιέρ Ερνάντες ισοφάρισε σε 2-2. Την ανατροπή έκανε πάλι ο Μπερμπάτοφ στο 88′, χαρίζοντας μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του, φτάνοντας, μάλιστα, τα 19 γκολ στο πρωτάθλημα.