Μπορεί όλοι να λένε ότι στην επαρχία περνά η κρίση ηπιότερα η αλήθεια όμως είναι πολύ διαφορετική. Έκανα προχθές μια βόλτα στην αγορά της Ξάνθης με τα πόδια και από την κεντρική πλατεία μέχρι και την πλατεία Ελευθερίας δια μέσου της 28 ης Οκτωβρίου είδα ένα κατάστημα κλειστό «Ενοικιάζεται» ή «Πωλείται» κάθε 4-5 καταστήματα. Η κατάσταση είναι απελπιστική και δεκάδες κεντρικά καταστήματα είναι «διαθέσιμα» αλλά κανείς δεν ξεκινά νέα δουλειά. Επιπρόσθετα όλοι αυτοί οι επαγγελματίες που έκλεισαν, είχαν από ένα δυο άτομα προσωπικό. Στο ΟΑΕΔ και αυτοί. Πρόβλημα στην αγορά της Ξάνθης και τα καμπανάκια μέσα στα γραφεία τα Βουλευτικά πρέπει να χτυπάνε καθημερινά, στο γραφείο του Νομάρχη, του Δήμαρχου!!! Κάτι πρέπει να γίνει. Κάτι πρέπει να κάνουν οι πολιτικοί μας, το επιμελητήριο, εμείς οι ίδιοι. (Δεν πάει άλλο η κατάσταση, σε λίγο το μόνο που θα μας απομένει είναι να πάμε μετανάστες στην Βουλγαρία).
Προηγούμενο άρθρο
Σταύρος Καρυπίδης
Εκδότης - Δημοσιογράφος μέλος της Έ.Ι.Η.Ε.Ε. Lead Digital Strategist - Διαμορφωτής κοινής γνώμης και βιντεογράφος με πιστοποίηση από την Google και το Υπουργείο Τουρισμού στο Digital Marketing "Grow Greek Tourism". Owner & Operator στην Drone Areo View εταιρίας αερο-βιντεοσκοπήσεων και αερο-φωτογραφήσεων (αδειούχος χειριστής ΣμηΕΑ UAS Pilot A & UAS Pilot B). Ceo & Founder της εταιρίας "Φυσικό Αέριο Ξάνθης".