«Απόφαση για την τύχη μας χωρίς την έγκρισή μας;», αναρωτιούνται κάτοικοι της Βιστονίδας, οι οποίοι σημειώνουν στις διαμαρτυρίες τους στην εφημερίδα μας: «Μεγάλη πλειοψηφία των δημοτών της Βιστονίδας αναρωτιέται ποιος αποφασίζει για την τύχη μας, το Υπουργείο ή το Δημοτικό Συμβούλιο; Αυτή η μεγάλη πλειοψηφία, επιθυμεί ο δήμος Βιστονίδας να ενταχθεί μεν στο νέο Δήμο Δημόκριτου αλλά η έδρα να παραμείνει στην Γενισέα». Δεν θέλουμε το 2010 να επαναληφθεί το λάθος του Καποδίστρια του 98, όταν η Κεσσάνη και τα χωριά της πρώην κοινότητας αποσπάστηκαν και προσαρτήθηκαν στα Άβδηρα για ευνόητους λόγους. Η επιθυμία των κατοίκων δεν ακούστηκε. Δεν έγινε αυτή την κρίσιμη στιγμή μια ανοιχτή διαβούλευση (όπως επιθυμεί το Υπουργείο) για να συμμετάσχουν όλοι οι κάτοικοι.
Το καπέλωμα της διαδικασίας από εξωγενείς παράγοντες είναι πρωτοφανές. Και άρχισαν να μαζεύουν υπογραφές. (10.000 μάζεψαν που θα φτάσουν ακόμη δεν ξέρουμε).
Προηγούμενο άρθρο
Επόμενο άρθρο
Σταύρος Καρυπίδης
Εκδότης - Δημοσιογράφος μέλος της Έ.Ι.Η.Ε.Ε. Lead Digital Strategist - Διαμορφωτής κοινής γνώμης και βιντεογράφος με πιστοποίηση από την Google και το Υπουργείο Τουρισμού στο Digital Marketing "Grow Greek Tourism". Owner & Operator στην Drone Areo View εταιρίας αερο-βιντεοσκοπήσεων και αερο-φωτογραφήσεων (αδειούχος χειριστής ΣμηΕΑ UAS Pilot A & UAS Pilot B). Ceo & Founder της εταιρίας "Φυσικό Αέριο Ξάνθης".