Τη Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2022, ο Αρχηγός του Γενικού Επιτελείου Στρατού Αντιστράτηγος Χαράλαμπος Λαλούσης υποδέχτηκε τον Αρχηγό των Χερσαίων Δυνάμεων της Γαλλίας (Chef d’Etat-Major de l’Armée de Terre) Στρατηγό Pierre Schill, ο οποίος πραγματοποίησε επίσημη επίσκεψη στην χώρα μας κατόπιν πρόσκλησης του Αρχηγού ΓΕΣ. Κατά τη διάρκεια της συνάντησης των δύο Αρχηγών, η οποία διεξήχθη σε εξαιρετικό κλίμα, συζητήθηκε η ενίσχυση των δεσμών των δύο Στρατών μέσω:
– Ανάπτυξης κοινής στρατηγικής κουλτούρας.
– Βελτίωσης της διαλειτουργικότητας.
– Κοινών ασκήσεων και συνεκπαιδεύσεων.
– Συνεργασίας Στρατιωτικών Σχολών και Σχολών εφαρμογής.
Στη συνέχεια, ο Αρχηγός ΓΕΣ συνόδευσε το Γάλλο ομόλογό του στις έδρες της 32 Ταξιαρχίας Πεζοναυτών (32 ΤΑΞ ΠΖΝ «ΜΟΡΑΒΑΣ») και της 1ης Ταξιαρχίας Αεροπορίας Στρατού (1η ΤΑΞΑΣ «ΚΙΛΚΙΣ ΛΑΧΑΝΑ»), όπου τους
υποδέχτηκε ο Διοικητής της Διοίκησης Ειδικού Πολέμου του ΓΕΕΘΑ Αντιστράτηγος Γεώργιος Τσιτσικώστας και ο Διοικητής της 1ης Στρατιάς/EU-OHQ «ΑΧΙΛΛΕΑΣ» Αντιστράτηγος Άγγελος Χουδελούδης, αντίστοιχα. Η επίσκεψη συμπεριέλαβε περιήγηση σε Μονάδες των δύο Σχηματισμών και πραγματοποίηση ενημέρωσης για το έργο και την αποστολή
τους.
![](https://xanthinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/A-GES-2.jpg)
![](https://xanthinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/A-GES-3.jpg)
![](https://xanthinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/A-GES-4.jpg)
![](https://xanthinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/A-GES-5.jpg)
![](https://xanthinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/A-GES-6.jpg)
![](https://xanthinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/A-GES-7.jpg)
![](https://xanthinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/A-GES-8.jpg)
![](https://xanthinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/A-GES-9.jpg)
![](https://xanthinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/A-GES-10.jpg)
![](https://xanthinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/A-GES-11.jpg)
![](https://xanthinews.gr/wp-content/uploads/2022/10/A-GES-12.jpg)