Αθλητικά Τελευταία Νέα

Στην 14η θέση η Ελλάδα λόγω Σπάρτα και… Ξάνθης

lafata

Ενας άλλοτε παίκτης της Skoda Ξάνθη τη σεζόν 2005-06 «καθάρισε» για τη Σπάρτα στην πρώτη αναμέτρηση του γ’ προκριματικού του Champions League κόντρα στη Μάλμε (4-2) και έστειλε την Ελλάδα στην 14η θέση της ειδικής βαθμολογίας της UEFA.

O λόγος για τον 33χρονο επιθετικό, Νταβίντ Λάφατα που πέτυχε χατ-τρικ στην αναμέτρηση της Τρίτης (29/7) με τους Σουηδούς που στο ημίχρονο είχαν το προβάδισμα με 2-1.

Η Μάλμε προηγήθηκε στο σκορ στο 17′ με τον Φόρσμπεργκ για να έρθει στο 22′ ο Λάφατα να ισοφαρίσει για τους οικοδεσπότες. Πέντε λεπτά αργότερα η φιλοξενούμενη πήρε εν νέου το προβάδισμα με τον Θέλιν με τη Σπάρτα να αντεπιτίθεται στο δεύτερο 45λεπτο.

Στο 51′ ο Λάφατα ισοφάρισε για να έρθει στο 52′ ο Κόβατς να πετύχει το 3-2 με τον Λάφατα στο 70′ να διαμορφώνει το τελικό 4-2 που της δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ετσι η Τσεχία πρόσθεσε μία νίκη στο ενεργητικό της… Η νίκη αυτή δεν προσμετράται για 2.000 πόντους, αλλά 1.000 επειδή έγινε στα προκριματικά. Αυτοί διαιρούνται δια του τέσσερα που είναι οι εκπρόσωποι της χώρας με αποτέλεσμα η Τσεχία να μας έχει περάσει…