Αθλητικά

Η Ξάνθη βελτιωμένη στο 2 ημίχρονο πήρε την νίκη και τους πολυπόθητους 3 βαθμούς.

CIMG6860_f CIMG6861_f CIMG6864_f CIMG6849_f

Χωρίς ουσιαστικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο εκτός από 2-3 χλιαρές φάσεις η Ξάνθη μπήκε καλύτερα στο 2 μέρος και αισθητά καλύτερη από τον Πανιώνιο, ο οποίος έπαιξε αμυντικά και επισκέφθηκε ελάχιστα την αντίπαλη περιοχή πήρε την πολύτιμη νίκη. Οι 35 βαθμοί της δίνουν μια σιγουριά και μια άνεση να παίξει χωρίς την ψυχολογική πίεση τα επόμενα παιχνίδια. Ο Πανιώνιος μπήκε με αμυντικές διαθέσεις καθώς του ήταν μάλλον αρκετός και ο βαθμός της ισοπαλίας, ενώ η Ξάνθη ήθελα πάση θυσία την νίκη και τους πολύτιμους 3 βαθμούς και το έδειξε από την αρχή με λιγοστές όμως τελικές προσπάθειες. Η πρώτη καλή προσπάθεια έγινε στο 18’ με δοκάρι όταν ο Ντε Γκουζμάν έπιασε ωραίο σουτ από περίπου 25 μέτρα ενώ στο τελευταίο μέρος του ημιχρόνου βγήκε μπροστά  απειλώντας μετά από προσωπική προσπάθεια του Μάνταλου και σε δύο περιπτώσεις με τον συνήθη ύποπτο Σολτάνι. Ο Πανιώνιος δεν απείλησε ουσιαστικά τον τερματοφύλακα της Ξάνθης αφού σε 2 περιπτώσεις που πλησίασαν κοντά στο τέρμα δε χρειάστηκε καν να επέμβει ο Κυριακίδης ο οποίος και καθάρισε εύκολα και τα κόρνερ που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε πάλι λίγες καλές φάσεις από την Ξάνθη η οποία όμως βγήκε πιο καλή από το διάλειμμα και άνοιξε το σκορ στο 60’ λεπτό με τον Σολτάνι που πέτυχε το έκτο του γκολ στο πρωτάθλημα, ύστερα από ωραία σέντρα του Τριάδη, ο οποίος είχε μπει σαν αλλαγή  στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 73’ λεπτό ήρθε το δεύτερο Γκολ και με λίγη τύχη για την ομάδα μας. Ο Μάνταλος εκτέλεσε  φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα αφού κόντραρε έφθασε στον Τριάδη, που έκανε το 2-0. Ο Πανιώνιος έχασε μια ευκαιρία αμέσως μετά προσπαθώντας γρήγορα να επιτεθεί αλλά κέρδισαν μόνο ένα κόρνερ.