fbpx
Γενική

Μαζί στην κορυφή οι 2 αιώνιοι αντίπαλοι

Η ΑΕΚ μπορεί και παίρνει τα ντέρμπι αλλά χάνει από τις λεγόμενες μικρές ομάδες. Αυτή είναι η εντύπωση που έχουν όλοι οι Αεκτσήδες. Μετά τον χαμένο πέναλτι του Ολυμπιακού το παιχνίδι πήγαινε στην ισοπαλία αλλά το γκολ στο 90’ ήταν σαν μαχαιριά. Αρνητική εικόνα και η καθυστέρηση των 7,5 λεπτών που κράτησε ο διαιτητής ενώ είχε δείξει 4 λεπτά ο τέταρτος!. Δεν είχαμε βέβαια δήλωση του Μαρινάκη για την διαιτησία ( ο Αδαμίδης της ΑΕΚ πάντως το δήλωσε ειρωνικά ). Τώρα δεν υπάρχει έγκλημα; Για την ΑΕΚ Ο Ίσμαελ Μπλάνκο έκανε αυτό με το οποίο κέρδισε τον τίτλο του «Ζορό» και άφησε το σημάδι του σε ένα ακόμα ντέρμπι! Με τη απουσία του καλύτερού της επιθετικού (Τζεμπούρ) και με σύμμαχο την τύχη, αφού ο Ντουντού αστόχησε σε πέναλτι στο 57’, ο Μανόλο Χιμένεθ έστησε όσο καλύτερα μπορούσε τους παίκτες του στον αγωνιστικό χώρο και ο «Δικέφαλος» μείωσε στους οκτώ βαθμούς από την κορυφή και ελπίζει να επιστρέψει στην διεκδίκηση του τίτλου. Αντίθετα ο Ολυμπιακός έχασε ένα ακόμη ντέρμπι αν και εκτός έδρας και η διοίκηση δείχνει προβληματισμένη με την απόδοση των παικτών σε κρίσιμα παιχνίδια. Ο μεγαλομέτοχος της ΠΑΕ κ. Μαρινάκης δήλωνε σε φίλους του ότι είναι ανεπίτρεπτο να χάνεις από μια ομάδα υποδεέστερη! Ακύρωσε το ρεπό της Δευτέρας και μίλησε στους παίκτες θέτοντας τους προ των ευθυνών τους. Μπορεί το παιχνίδι να ήταν δικαιότερο να έρθει ισόπαλο αλλά στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχει δικαιοσύνη εκ των υστέρων. Αντίθετα συναισθήματα στον ΠΑΟ όπου οι εμφανίσεις του Σισέ, όπως η χθεσινή στην Κέρκυρα όπου Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 με δύο δικά του γκολ, στο 79’ και το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν η αιτία που οδήγησαν τον Νικόλα Πατέρα να δώσει το περιβραχιόνιο του αρχηγού στον Τζιμπρίλ Σισέ. Καταλυτική η είσοδος του Κατσουράνη, ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 61’ και βοήθησε τους «πράσινους» να πατήσουν κορυφή. Η Κέρκυρα διαμαρτύρεται για το πέναλτι καθώς θεωρεί ότι η μπάλα είχε φύγει από τα πόδια του Σισέ αλλά η βίαιη ανατροπή στην μεγάλη περιοχή δύσκολα θα περνούσε χωρίς σφύριγμα.