fbpx
Γενική

42 χρόνια αήττητος στο γήπεδο του στα Ευρωπαϊκά παιχνίδια!

Σπουδαία νίκη στην Ευρώπη πανηγυρίζει ο Άρης

Την κάτοχο του Europa League, Ατλέτικο Μαδρίτης, νίκησε ο Άρης στο καυτό «Κλεάνθης Βικελίδης». Έπειτα από μία μεγαλειώδη εμφάνιση, οι «κίτρινοι» του Βορρά επικράτησαν με ένα καταπληκτικό γκολ του Χαβίτο (59′). Ακόμη είχε και ευκαιρίες να δώσει ακόμα και διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Άρη ο Κόκε στο 70′ (δοκάρι) και στο 82′! Ορεξάτος και χωρίς άγχος μπήκε ο Άρης στο ματς, παίζοντας έξυπνα την Ατλέτικο Μαδρίτης στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης. H ομάδα του Έκτορ Ραούλ Κούπερ πίεζε παντού την ισπανική ομάδα που έδειχνε σαν να μην περίμενε τόσο κινητικούς τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Άρη εκμεταλλεύονταν τα κενά στην άμυνα της Ατλέτικο την οποία και προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» από τα πλάγια. Αμυντικά πήγε πολύ καλύτερα καθώς η Ατλέτικο Μαδρίτης δεν κατάφερε ουσιαστικά να κάνει καμία ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά αλλά ο Άρης ήταν σωστά τοποθετημένος και αγωνιστικά και ψυχολογικά και δεν έδειξε ούτε στιγμή ότι απειλείται. Στο 50′, ο Κόκε παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ισπανικής ομάδας με απευθείας εκτέλεση κόρνερ(!), ενώ, δύο λεπτά αργότερα, ο «κεραυνός» του Φατί από μακρινή απόσταση πέρασε δίπλα από το αριστερό, κάθετο δοκάρι του γκολκίπερ της Ατλέτικο. Τελικά, το «Κλεάνθης Βικελίδης» πήρα… φωτιά στο 59′, όταν ο κορυφαίος του αγώνα -μαζί με τον Φατί- Χαβίτο «εκτέλεσε» τον Ντε Χέα για το 1-0! Δέκα λεπτά αργότερα, μάλιστα, ο Άρης έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματά του, αλλά ο Σέρχιο Κόκε σημάδεψε το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ της Ατλέτικο και ο Ρουίς νικήθηκε στην εξέλιξη της φάσης από τον Βαλέρα. Από κει και πέρα και μέχρι το τέλος του αγώνα, η Ατλέτικο πίεσε και λίγο έλειψε να σκοράρει σε δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες στο 79′, με τον Σηφάκη αρχικά να αποκρούει και τον Ντιέγκο στη συνέχεια να παίρνει την κεφαλιά από κοντά, αλλά να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κόκε έκανε το γυριστό σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή, με τον γκολκίπερ της ισπανικής ομάδας να πραγματοποιεί την απόκρουση του αγώνα.