fbpx
Γενική

Θετική και λόγω αποτελεσμάτων η ισοπαλία για τον ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έκανε ότι καλύτερο μπορούσε και πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας από την αναμέτρηση ενάντια στην Κλαμπ Μπριζ. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κινήθηκε επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο μετά το τέρμα που δέχθηκε από τον Κουεμάχα (61′), αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να φτάσει στην ισοφάριση (1-1) με άπιαστη κεφαλιά του Μαλεζά στο 78ο λεπτό. Σε κάθε περίπτωση, θετικό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League, ειδικά αν ληφθεί υπόψη η εξέλιξη της αναμέτρησης. Στο άλλο ματς του τέταρτου γκρουπ, η Ντιναμό Ζάγκερμπ επικράτησε 2-0 της Βιγιαρεάλ χάρη στα τέρματα των Ρουκάβινα (18′) και Σαμίρ (80′). Ο ΠΑΟΚ που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο πρώτο ημίωρο, επέτρεψε την Μπριζ να κάνει το δικό της παιχνίδι δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για να φτάσει στο γκολ. Στην χαρακτηριστικότερη όλων, ο Πέρισιτς, που ήταν και ο πιο επικίνδυνος παίκτης των Βέλγων, σημάδεψε με σουτ το δεξί δοκάρι. Αφού άντεξε στην πίεση, ο «Δικέφαλος» ισορρόπησε κρατώντας άνετα το μηδέν, αδυνατώντας, όμως να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Στο 61 ο λεπτό η Μπριζ προηγήθηκε αφού από πάσα του Ντιράρ και οριακή θέση οφσάιντ, ένας πρώην παίκτης του Άρη, ο Ντόρτζε Κουεμάχα, πλάσαρε εύστοχα «γράφοντας» το 1-0. «Ελ Ζαρ». Από εκτέλεση κόρνερ, ο Μαλεζάς νίκησε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 στο 78ο λεπτό. Περίπου 1.500 οπαδούς είχε στο πλευρό του ο ΠΑΟΚ στο «Γιαν Μπρέιντελ».