Αθλητικά Τελευταία Νέα

Βαριά ήτα για την Skoda Ξάνθη… έχασε από τον Ολυμπιακό 1-3 μέσα στα Πηγάδια

Με… εμφατικό τρόπο, ελέω… Ντουρμάζ και Φορτούνη, πέρασε ο Ολυμπιακός από τα «Πηγάδια» χθες το βράδυ, επικρατώντας 3-1 της Skoda Ξάνθης. Οι Πειραιώτες πανηγύρισαν την τέταρτη νίκη τους στο πρωτάθλημα, σε ισάριθμες αναμετρήσεις, έχοντας κινητήριο… μοχλό τον Σουηδό μεσοεπιθετικό και… πρωταγωνιστή τον Έλληνα επιτελικό μέσο, παίρνοντας το «τρίποντο» 3-1 απέναντι στην ομάδα μας.

Ο Ντουρμάζ στο 42’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και στο 50’ ο Ντιμιτρόφ έφερε το ματς στα ίσια για τους γηπεδούχους. Όμως, στο 65’ ο Φορτούνης με πέναλτι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» και τρία λεπτά αργότερα, διαμόρφωσε το 3-1.

Το φίλμ του αγώνα:

• Ο Ολυμπιακός έκανε το “4 στα 4”, περνώντας από την έδρα της Ξάνθης με 3-1, η οποία υπέστη την πρώτη φετινή της ήττα. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ντουρμάζ και τον Φορτούνη.
  • Λήξη του αγώνα.
  • 93′ Κίτρινη κάρτα στον Ντουρμάζ.
  • Είχε κάποια… γαλλικά ο Ντουρμάζ με τον Λουτσέσκου.
  • Τρία είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.
  • 91′ Κουτσαίνει ο Ερνάνι και δέχεται τις ιατρικές περιποιήσεις. Να δούμε αν θα μπορέσει να συνεχίσει.
  • 90′ Ο Χερέα δεν κατάφερε με τακουνάκι μέσα από τη μικρή περιοχή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να μειώσει σε 3-2. Πολύ καλή στιγμή για την Ξάνθη.
  • Θυμίζουμε ότι και πέρυσι ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 στα “Πηγάδια” στο ντεμπούτο του Βίτορ Περέιρα στον “ερυθρόλευκο” πάγκο.
  • 07/ γεμίσματα η Ξάνθη και 10/22 ο Ολυμπιακός.
  • 85′ Πολύ ωραία ενέργεια του Ντουρμάζ, σουτ με το αριστερό, αλλά ο Τσέναμο έπεσε στην δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός κυνηγάει και τέταρτο γκολ στο ματς.
  • 84′ Ο Μαζουακού έβγαλε καλή μπαλιά στον Ερνάνι ο οποίος έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά, αλλά το κοντρόλ του ήταν κακό και η μπάλα κατέληξε άουτ.
  • Τρία τα κόρνερ για την Ξάνθη στο ματς, τέσσερα έχει ο Ολυμπιακός.
  • 81′ Σουτ του Κασάμι σε αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Τσέναμο δεν κατάφερε να μπλοκάρει και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.
  • 80′ Μέσα ο Ράνος και έξω ο Καπετάνος.
  • 76′ Έξω ο Βασιλακάκης και μέσα ο Νιέτο.
  • 76′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Χερέα γύρισε την μπάλα από τα δεξιά και ο Ελαμπντελαουί έδιωξε σε κόρνερ στη μικρή του περιοχή. Πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Αδράνησε σε αυτή την φάση η άμυνα του Ολυμπιακού.
  • 3(2)-10(7) οι τελικές ως τώρα στο ματς.
  • 71′ Έξω ο Πάρντο και μέσα ο Ερνάνι. Ολοκλήρωσε τις αλλαγές του ο Ολυμπιακός.
  • 69′ Έξω ο Καμπιάσο και μέσα ο Κασάμι. Καταχειροκροτήθηκε απ’ όλους ο Αργεντινός.
  • 68′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Ντουρμάζ έδωσε στον Ιντέγιε, αυτός έκοψε υπέροχα στον Φορτούνη και εκείνος από κοντά δεν είχε πρόβλημα με αριστερό πλασέ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 των Πειραιωτών. Δεύτερο γκολ στο ματς και τέταρτο φέτος στο πρωτάθλημα για τον Τρικαλινό μεσοεπιθετικό.
  • 35%-65% η κατοχή της μπάλας.
  • 65′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Από την άσπρη βούλα ο Φορτούνης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσέναμο, ο οποίος έπεσε σωστά στην δεξιά του γωνία, αλλά δεν κατάφερε να αποκρούσει.
  • 64′ Κίτρινη κάρτα και στον Καπετάνο για διαμαρτυρία.
  • 64′ Κίτρινη κάρτα για τον Μπαξεβανίδη, ο οποίος έκανε αντικανονικό τάκλιν στον Ντουρμάζ και τον έριξε κάτω. Σωστή η απόφαση του Μήτσιου.
  • 63′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό.
  • 63′ Έξω ο Ντιμιτρόφ και μέσα ο Χερέα.
  • 62′ Ωραία ενέργεια του Φορτούνη, έκανε το γύρισμα από τα αριστερά στη μικρή περιοχή, αλλά ο Καρυπίδης έδιωξε σε κόρνερ.
  • Ο Ολυμπιακός έχει δυο πολύ καλές φάσεις για να μπει και πάλι σε θέση οδηγού, αλλά τις σπατάλησε με τους Ιντέγιε και Φορτούνη.
  • 60′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Πολύ καλή σέντρα του Πάρντο από τα δεξιά, ο Φορτούνης έκανε κεφαλιά σχεδόν εξ επαφής, αλλά μπλόκαρε την μπάλα ο Τσέναμο. Πολύ κοντά στο να πάρει και πάλι το προβάδισμα η ομάδα τυο Μάρκο Σίλβα.
  • 58′ Ένας διαξιφισμός ανάμεσα σε Φλίσκα και Πάρντο, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια.
  • 54′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό.
  • 54′ Κίτρινη κάρτα στον Φορτούνη.
  • 52′ Σέντρα του Ντουρμάζ από τα αριστερά, κεφαλιά του Ιντέγιε στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα κατέληξε εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσέναμο. Μια ανάσα από το 2-1 ο Ολυμπιακός.
  • 50′ ΓΚΟΛ για την Ξάνθη. Λάθος του Μποτία, έκλεψε ο Βασιλακάκης, έδωσε στον Καπετάνο, αυτός πάσαρε στον Ντιμιτρόφ και με το αριστερό έστειλε την μπάλα στο δεξί “παραθυράκι” του Ρομπέρτο για το 1-1. Ο Ισπανός τερματοφύλακας βγήκε για να δυσκολέψει τον σκόρερ, αλλά δεν τα κατάφερε.
  • 48′ Έχει σηκώσει τρεις παίκτες για ζέσταμα και ο Ραζβάν Λουτσέσκου.
  • 47′ Οι Σεμπά και Κασάμι σηκώθηκαν για ζέσταμα από τον Μάρκο Σίλβα.
  • Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
  • 2-6 οι τελικές, 37%-63% η κατοχή της μπάλας.
  • Οι γηπεδούχοι εκφράζουν κάποια παράπονα για τον Μήτσιο, με τον Κασναφέρη να μπαίνει μέσα για να ηρεμήσει τους παίκτες του. Ο Ολυμπιακός προηγείται με το υπέροχο γκολ του Ντουρμάζ.
  • Λήξη πρώτου ημιχρόνου.
  • Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
  • 44′ Mεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Τσέναμο δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει, η μπάλα έφτασε στον Ιντέγιε, αλλά δεν κατάφερε να τελειώσει σωστά την φάση και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Ξάνθης.
  • 42′ ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Τζίμι Ντουρμάζ έπιασε έναν “κεραυνό” με το δεξί του πόδι από το ύψος της περιοχής και προς τα αριστερά, η μπάλα κατέληξε στο αριστερό παραθυράκι του Τσέναμο και 1-0 για την ομάδα του Πειραιά. Εκπληκτικό γκολ από τον Σουηδό εξτρέμ.
  • 40′ Ο Καπετάνος προσπάθησε να περάσει τον Μποτία, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Ισπανού και ίσως λίγο στο χέρι, το οποίο ήταν σχεδόν κολλημένο. Δεν υπήρχε πρόθεση, σωστά ο Μήτσιος δεν έδωσε κάτι.
  • 39′ Έξω ο Ντα Κόστα και στην θέση του ο Μποτία.
  • 37′ Ο Ντα Κόστα έπεσε στο χορτάρι, καθώς πονάει στο δεξί του γόνατο. Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μαροκινός και ετοιμάζεται ο Μποτία. Μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και το ιατρικό τιμ του Ολυμπιακού.
  • 36′ Σέντρα του Φορτούνη από τα αριστερά, ο Καμπιάσο έκανε την κεφαλιά ερχόμενος με φόρα από πίσω, αλλά η μπάλα κατέληξε μακριά άουτ. Περίμενε και ο Ιντέγιε δίπλα του, αλλά ο Αργεντινός προτίμησε να δοκιμάσει την τύχη του.
  • 34′ Ο Ολυμπιακός έχει πάρει μέτρα στο χορτάρι και ψάχνει να βρει κενούς χώρους για την εστία του Τσέναμο.
  • 2(1) – 2(1) οι τελικές προσπάθειες στο ματς.
  • 29′ Σουτ του Ντα Κόστα έξω από την περιοχή, μπλόκαρε σταθερά ο Τσέναμο.
  • 25′ 39%-61% η κατοχή της μπάλας μέχρι στιγμής.
  • 23′ Ο Σολτάνι πήρε την μπάλα από τα αριστερά, άρχισε να συγκλίνει προς το κέντρο, σούταρε με το δεξί έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε πάνω από το δοκάρι του Ρομπέρτο.
  • 22′ Ο Ντα Κόστα έκανε σήμα στον προπονητή του ότι μπορεί να συνεχίσει.
  • 20′ Ο Ιντέγιε υποδείχτηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ από τον δεύτερο βοηθό ύστερα από μπαλιά του Καμπιάσο και ενώ έβγαινε απέναντι από τον Τσέναμο.
  • Να πούμε πως η Ξάνθη ακόμα δεν έχει δεχτεί γκολ στο πρωτάθλημα, έχοντας φέρει 0-0 με ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, ενώ νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.
  • 18′ Έχει σηκωθεί για ζέσταμα ο Μποτία, διότι αισθάνεται ενοχλήσεις ο Ντα Κόστα.
  • 16′ Ο Παπαστεριανός πήρε την μπουκιά από το στόμα του Καμπιάσο λίγο πριν σουτάρει μέσα από την περιοχή σε επιθετική προσπάθεια του Ολυμπιακού.
  • 14′ Μίνι διακοπή στο ματς, πεσμένος ο Παπαστεριανός, αλλά δεν φαίνεται να έχει κάτι και θα συνεχίσει κανονικά.
  • 11′ Πολύ καλή σέντρα του Ντουρμάζ για τον Ιντέγιε, αλλά ήταν λίγο πιο ψηλά απ’ ό,τι θα ήθελε ο φορ του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε κάνει την κίνηση στο δεύτερο δοκάρι.
  • 10′ Μοιρασμένο ως τώρα το παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να ελέγξουν τη μεσαία γραμμή και να επιβάλουν το ρυθμό τους.
  • Έχει καλό ρυθμό το ματς σε αυτό το ξεκίνημα στα “Πηγάδια”.
  • 7′ Έβγαλε επικίνδυνη κόντρα η Ξάνθη, αλλά ο τελικός αποδέκτης της μπάλας, ο Καπετάνος, ήταν εκτεθειμένος στην περιοχή και υποδείχτηκε οφσάιντ.
  • 6′ Συστάσεις του Μήτσιου στον Μπαξεβανίδη για ένα δυνατό φάουλ στον Ντουρμάζ. Θα μπορούσε να του έχει δείξει και την κίτρινη κάρτα.
  • 5′ Ωραία σέντρα του Ντουρμάζ από τα αριστερά, ο Πάρντο έκανε το μονοκόμματο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τους Πειραιώτες.
  • 3′ Ο Σολτάνι πάσαρε στον Παπαστεριανό, αλλά ήταν αδύναμο το σουτ και μπλόκαρε εύκολα ο Ρομπέρτο.
  • Την 18αδα για τους γηπεδούχους συμπληρώνουν οι: Γκαραβέλης, Χερέα, Νιέτο, Ορφανίδης, Λισγάρας, Ζαραδούκας, Ράνος.
    Οι αναπληρωματικοί του Ολυμπιακού: Kαπίνο, Μποτία, Φινμπόγκασον, Κασάμι, Σαλίνο, Ερνάνι, Σεμπά.
  • Έναρξη του αγώνα.
  • Πρώτο επίσημο παιχνίδι μακριά από την Αθήνα για τον Ολυμπιακό, αφού το ματς της δεύτερης αγωνιστικής κόντρα στον Λεβαδειακό έγινε στο ΟΑΚΑ.
  • Σε συνολικά 26 αγώνες που έχει δώσει o Ολυμπιακός στην έδρα της Skoda Ξάνθης, έχει απολογισμό 17 νίκες, 2 ισοπαλίες και 7 ήττες.
  • Μπήκαν οι δυο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο. Σε λίγο έχουμε σέντρα στο ματς.
  • Το γήπεδο δεν έχει πολύ κόσμο διότι είναι και πολύ ακριβό το εισιτήριο (25 ευρώ0. Δεν είναι ωραία η εικόνα στις εξέδρες…
  • Ετοιμάζονται για την είσοδο τους στο χορτάρι οι δύο ομάδες.
  • Σε πολύ καλή κατάσταση δείχνει και ο αγωνιστικός χώρος που θα φιλοξενήσει την αναμέτρηση.
  • Ολοκλήρωσαν το ζέσταμα τους οι δύο ομάδες και έφυγαν για τα αποδυτήρια, Ένα τέταρτο μας χωρίζει από τη σέντρα της αναμέτρησης.
  • Οπαδοί και των δύο ομάδων έχουν ήδη πάρει θέση στις εξέδρες του “Skoda Ξάνθη Arena”. Οι φίλοι του Ολυμπιακού αναμένεται να ξεπεράσουν τους 1000.
  • Ιδανικός για ποδόσφαιρο ο καιρός στην Ξάνθη. Αραιές νεφώσεις και θερμοκρασία κοντά στους 22 βαθμούς Κελσίου.
  • Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο και πραγματοποιούν το ζέσταμα τους.
  • Η εντεκάδα του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Φορτούνης, Πάρντο, Ντουρμάζ, Ιντέγιε.
  • Η εντεκάδα της Ξάνθης: Τσέναμο, Μπαξεβανίδης, Ουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Φλίσκας, Καπετάνος, Καρυπίδης, Ντιμιτρόφ.
  • Ο Πορτογάλος τεχνικός έχει τονίσει στους παίκτες του τις δυσκολίες του αγώνα, ενώ στάθηκε κυρίως στην καλή αμυντική λειτουργία της Ξάνθης και τους γρήγορους μεσοεπιθετικούς που διαθέτει.
  • Από την άλλη, ο Ολυμπιακός μετράει 3 νίκες σε 3 παιχνίδια, ωστόσο ο Σίλβα γνωρίζει ότι οι ποδοσφαιριστές του πρέπει να παρουσιαστούν καλύτεροι σε σχέση με τα προηγούμενα ματς για να κάμψουν την αντίσταση της Ξάνθης.
  • Οι γηπεδούχοι δεν έχουν δεχθεί ακόμη τέρμα στο φετινό πρωτάθλημα. Έχουν δύο ισοπαλίες κόντρα σε ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, ενώ πήραν ένα σπουδαίο “διπλό” στο Περιστέρι κερδίζοντας τον Ατρόμητο με 1-0.
  • Καλησπέρα σας από το “Skoda Ξάνθη Arena”. Η Ξάνθη υποδέχεται τον Ολυμπιακό για την 4η αγωνιστική της Super League. Η σέντρα είναι προγραμματισμένη για τις 20:30.