Παραπολιτικά Τελευταία Νέα

Η δημοτική αρχή Ξάνθης «κοιμάται» τον ύπνο τον βαθύ την ίδια ώρα που τα αδέσποτα επιτίθενται σε 5χρονα παιδάκια!!!

adespota

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ είναι η νέα δημοτική αρχή του Μπάμπη Δημαρχόπουλου αλλά και οι υπηρεσίες του αρμόδιου Αντιδημάρχου Φερτούν οι οποίοι δεν μπορούν να δώσουν λύση στο ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα των ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ αδέσποτων σκυλιών που έχουν καταλάβει την πόλη και τρομοκρατούν τον κόσμο. Σήμερα Κυριακή 3 Μαΐου στην γωνία της Τσιμισκή με την 28 ης Οκτωβρίου τρία εξαγριωμένα σκυλιά επιτέθηκαν σε 5χρονο παιδάκι που περπατούσε στο πεζοδρόμιο. Ευτυχώς πρόλαβε ο πατέρας του παιδιού που ήταν στα 2 μέτρα και δεν είχαμε τα χειρότερα. Τα σκυλιά ήταν αφηνιασμένα και λίγο έλειψε να στείλουν το μικρό στο νοσοκομείο… Έχουμε επανειλημμένα γράψει για τα αδέσποτα της πλατείας αλλά τώρα ποια έχει ξεφύγει η κατάσταση και έχει φτάσει στο απροχώρητο… (Την ίδια ώρα η δημοτική αρχή αδυνατεί να αναλάβει τις ευθύνες της… και οργανώνει συζητήσεις και διαλέξεις για τα αδέσποτα οι οποίες όμως καμία λύση δεν μπορούν να δώσουν στο πρόβλημα!!!).

Related posts

Με αυτές τις 15 φωτογραφίες οι κάτοικοι εύχονται καλό μήνα και καλή εβδομάδα στον Δήμαρχο Τσιτιρίδη

10 ο Πανελλήνιο φεστιβάλ Ποντιακών χορών-10 χρόνια ΠΟΕ.

Να δηλωθούν τα ιδιωτικά βοσκοτόπια ζητά η Περιφέρεια ΑΜΘ

24 Σχόλια

Diana 03/05/2015 at 4:42 μμ

Εσείς με τη σειρά σας τι κάνατε για τα ζώα αυτά? Με ποιο τρόπο συμβάλετε στην ανύπαρκτη παιδεία του πολίτη? Γνωρίζετε πολύ καλά πως τα χτυπάνε, τα κακοποιούν! ποια θα ήταν η σωστή λύση για εσάς? να θανατωθούν τα ζώα, να τα κλείσουμε κάπου? Ποια είναι αυτή η λύση την οποία κανείς δεν λέει να βρεί?

Αντωνης 04/05/2015 at 10:35 πμ

Συμφωνώ απόλυτα. Και στο κάτω κάτω κατά 99% τα σκυλιά αν δεν προκληθούν δεν επιτίθονται!!!!!!!

Θεοδοσιάδου 04/05/2015 at 4:06 μμ

Και τα προκάλεσε ένα πεντάχρονο;;;;
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ήμουν κάτοχος σκύλου, πριν αρκετά χρόνια, ένα πολύ ήσυχο collie. Ήταν 10 ετών κι επιτέθηκε στην κόρη μου η οποία ήταν μόλις 2 ετών, χωρίς η μικρή μου να κάνει κάτι.

Έχω δεχθεί επίθεση από σκυλιά, εμβολιασμένα και στειρωμένα και ενώ τους ήμουν γνώριμη, μου επιτέθηκαν. Λίγα λεπτά πριν, είχα κρατήσει στην αγκαλιά μου το σκύλο της γειτόνισσας και η μυρωδιά στα χέρια μου και τα ρούχα μου τα εκνεύρισε.

Δεν μπορούμε να προβλέψουμε την αντίδραση κανενός ζώου.

Diana 04/05/2015 at 10:59 μμ

Κάτι παραπάνω θα ξέρετε εσείς που είχατε ένα κόλλει… Από εθελοντές που σε ένα και μόνο πρόγραμμα έρχονται σε επαφή με εκατονδάδες! Με αυτή τη λογική να θανατώςουμε οποιονδήποτε θα μπορουςε να έχει απρόβλεπτη συμπεριφορά! Τι να πω! Λύπούμαι όλο και περισσότερο για αυτόν τον μεσαίωνα!

ΔΗΜΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 05/05/2015 at 12:17 μμ

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ. Εκτός αν εννωείς ότι δε πρέπει να μπούμε στη περίμετρό τους που θεωρούν χώρο τους, όπως ένα πεζοδρόμιο πχ. Οπότε και «δικαιολογιμένα» επιτήθενται. Λάθος. Εγώ δε ξέρω πχ κάποιον ποδηλάτη τον οποίο τον είδαν τα σκυλιά να έρχεται από μακρυά και να σηκώνονται να τον κυνηγίσουν. Πρόλαβε αυτός να τα προκαλέσει;;; Και μη μου πεις ότι απλά θέλουν να παίξουν.

Δημήτρης 04/05/2015 at 2:30 μμ

Κανένας δεν λέει να θανατωθούν. Μπορούν να μαζευτούν τουλάχιστον τα περισσότερα. Σε λίγο ακόμη διάστημα θα υπάρχουν χιλιάδες αδέσποτα ζώα τα οποία και τα ίδια τυραννιούνται. Δεν προχωράει τίποτε γιατί υπάρχει ο νέος νόμος που δένει τα χέρια των υπευθύνων. Αλλά όταν θα υπάρξει κάποιος σοβαρός τραυματισμός ή το χειρότερο θάνατος ανθρώπου ( δεν το σκέφτομαι αν υπάρξει παιδιού ) ποιος θα πάρει την ευθύνη;

Στέλιος Γκαβάκης 04/05/2015 at 2:56 μμ

Τα αδέσποτα ζώα ειναι επικίνδυνα για τη δημόσια υγεία και τη δημόσια ασφάλεια. Πρέπει να θανατωθούν. Μου έχουν προσωπικά επιτεθεί τρεις φορές χωρίς να τα εχω προκαλέσει.

Ελένη 05/05/2015 at 12:04 μμ

Ως όντα με νοημοσύνη αναγνωρίζουν τον εχθρό που θέλει (ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ) να θανατωθούν.
Να θυμάστε μόνο, πως η φύση βρίσκει πάντα τρόπο να εκδικηθεί.

Νταλαρας Κωνσταντίνος 04/05/2015 at 2:59 μμ

Τι γράφεις ρε παλικάρι. Τα ζώα δεν επιτίθενται σε κανέναν αν δεν απειληθουν.
Να θανατωθούν; Και σε έχουν ελεύθερο και γράφεις και άρθρα με αυτά τα μυαλα; Με την ιδια λογική να θανατωθουν και οι άστεγοι τοτε.. Α! Ξέχασα αυτοι είναι άνθρωποι.. Σίγουρα θα πρέπει να γίνει κάτι με τα αδέσποτα ετσι ωστε να τα εξασφαλίζουν και το φαγητο τους και να εχουν κ ενα μερος να ζουν με ασφάλεια (για τα ιδια οχι για τα παιδακια). Το αυτοκίνητο που ειναι παρκαρισμενο παράνομα επάνω στο πεζοδρόμιο, το προσεξε κάνεις;

ΔΗΜΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 05/05/2015 at 1:34 μμ

Το αυτοκίνητο εμποδίζει αλλά δεν επιτήθεται. Το σκυλί επιτήθεται. (όχι όλα) Έχω δεχτεί επίθεση από σκύλο καθώς έκανα βόλτα με την κόρη ο οποίος ήρθε από μακριά επιτηθέμενος, χωρίς καμιά πρόκληση. Μη βλέπετε τον σκύλο σαν «ιερή αγελάδα». Υπάρχουν και καλοί και κακοί, όπως και οι άνθρωποι.

Στέλιος Γκαβάκης 04/05/2015 at 3:21 μμ

Αγαπητέ κ. Νταλάρα,

Παρόλο που το σχόλιό σας είναι άκρως επιθετικού και προσβλητικού χαρακτήρα σας απαντώ πολιτισμένα, πως σε όλες τις πολιτισμένες χώρες, σκύλος που εκδηλώνει επιθετική συμπεριφορά θανατώνεται χωρίς δεύτερη σκέψη. Εννοείται δεσποζόμενος διότι αδέσποτοι δεν υπάρχουν.
Προφανώς λοιπόν αυτά που γράφετε, τα γράφετε εκ του ασφαλούς χωρίς να έχετε υπάρξει ποτέ θύμα επίθεσης.
Εν συνεχεία, ως θύμα επίθεσης, σας λέω πως και τις τρεις φορές που μου επιτέθηκαν αδέσποτοι σκύλοι ήταν ενώ περπατούσα αμέριμνος στο πάρκο του Μ. Αλεξάνδρου και στο πάρκο του Γενικού Νοσοκομείου.
Φυσικά, θα ήθελα να ακούσω την άποψή σας αφού το παιδί σας πέσει θύμα άγριας επίθεσης από αδέσποτους σκύλους.

Νταλαρας Κωνσταντίνος 04/05/2015 at 3:32 μμ

Το σχόλιο μου απευθύνεται στον αρθρογράφο και οχι σε εσενα. Εσενα τι να σου πω; κατάλαβα απο το πρωτο σου μηνυμα οτι μαλλον κατι δεν παει καλα και σου επιτίθενται τα σκυλιά. Με το δεύτερο μηνυμα δε, επιβεβαιώνεις οτι καλά κατάλαβα..
Υ. Σ. Σε άλλες «πολιτισμενες» χωρες τα τρώνε και σε κάποιες άλλες τα εχουν για ερωτικους συντρόφους..

Diana 04/05/2015 at 4:23 μμ

Το πρόβλημα με τα αδέσποτα οφείλεται στην έλλειψη συλλογικής συνείδησης! Γιατί δεν το καταλαβαίνουμε;;; Προέρχομαι από μια χώρα όπου δεν φαίνονται αδέσποτα στους δρόμους! Δεν τα εξαφάνισαν όμως ως δια μαγείας! Οι στειρώσεις δεσποζόμενων είναι MUST, ο νόμος είναι αυστηρός, ειδικά για τις παράνομες πωλήσεις! Οι πολίτες δεν έχουν το κόμπλεξ καθαροαιμίας Και έχουν μάθει να υιοθετούν! Ακόμα και αν αύριο θανατώναμε στην Ξάνθη όλα τα αδέσποτα, σε 2-3 χρόνια η κατάσταση θα ήταν η ίδια! Επειδή 1. Επικρατεί το «εγώ δίνω τα κουτάβια σε καλά χέρια» χωρίς να νοιάζει ΚΑΝΕΝΑΝ τι θα απογίνουν τα κουτάβια που θα γεννηθούν από αυτά, στο μέλλον! 2. Ο κάθε κουτσός ζευγαρώνει και πουλάει και τιμωρείται! 3. Κανείς δεν καταγγέλει όσους εγκαταλείπουν σε κούτες κάδους και χωράφια! Τα αδέσποτα της πλατείας τα γνωρίζω πολυ καλά, αφού στειρώθηκαν στο πρόγραμμα! Το 2014 στειρώθηκαν 1000 αδέσποτα με το πρόγραμμα συνεργασίας με τους Γερμανούς και αλλά 300 αν δεν κάνω λάθος με το πρόγραμμα του δήμου! Στις 1000 στειρώσεις ήμασταν 15 εθελοντές να τρέχουμε όλη μέρε! Γιατί κανείς δεν έρχεται να βοηθήσει; Μόνο οι 15 νοιαζόμαστε για την πόλη αυτή;;;

Δελτα 04/05/2015 at 4:48 μμ

Ο ανθρωπος που εγραψε αυτο το ‘αρθρο’ για αρχη θα επρεπε να μαθει ελληνικη γραμματικη, να μαθει να βαζει το τελικο ν εκει που πρεπει και να ξεχωριζει την ερωτηματικη αντωνυμια ‘ποια’ με το χρονικο επιρρημα ‘πια’. Αφου γυρισει λοιπον πισω στα θρανια, μαθει τα βασικα της ελληνικης γλωσσας και αποκτησει λιγη ουσιαστικη παιδεια θα μπορεσει να καταλαβει οτι τα σκυλια δεν ειναι επικινδυνα εκ φυσεως αλλα φταινε οι ‘ανθρωποι’ που φροντισαν ωστε αυτα να βρισκονται στο δρομο και να επιτιθονται (αν οντως συνεβει κατι τετοιο) επειδη αντιμετωπιζουν καθημερινα απαραδεκτη συμπεριφορα. Σε αυτη την πολη εχουμε λιγους φιλοζωους το εχουμε καταλαβει. Αλλα ντροπη να βγαζει ο καθε ενας το μισος του για τα ζωα δημοσια με τετοια απαραδεκτα κειμενα.

stavros 04/05/2015 at 5:07 μμ

Το κείμενο το έγραψα εγώ και έχω στο σπίτι μου 2 σκύλους και 3 γάτες… (αφού θες να κάνουμε κόντρα την φιλοζωία μας…). Πέρα από αυτό… το θέμα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ και το πρόβλημα είναι ότι κανείς δεν ασχολήθηκε σοβαρά μέχρι σήμερα… έμαθα και το άλλο ότι εσπευσμένα ο δήμος δημοπράτησε τις τελευταίες ημέρες περί τα 70.000 ευρώ για στειρώσεις που θα κάνουν κτηνίατροι της Ξάνθης. Πες μου εσύ αν θα λυθεί το πρόβλημα…

Yiannis 06/05/2015 at 1:21 μμ

Αγαπητέ μου που απο ότι κατάλαβα είσαι και ο αρθρογράφος του παραπάνω κειμένου.

Πρώτον ο Δήμος δεν δημοπράτησε εσπευσμένα κανένα πρόγραμμα. Η δημοπράτηση αφορά το ετήσιο πρόγραμμα που έχει ο δήμος για την διαχείρηση των αδέσποτων ζώων.

Δεύτερον επειδή διαρκώς αρθρογραφείς για το θέμα των αδέσποτων ζώων θα πρέπει κάποια στιγμη να προτεινεις και κάτι. Οχι μόνο εσύ αλλά και όσοι φωναζουν και δεν θα διαφωνίσω οτι έχουν ως ενα σημείο απόλυτο δίκιο. Οταν ζητήθηκε η γνώμη του συνόλου των πολιτών απλά αδιαφορησαν και το μόνο που είχατε να γράψετε ήταν οτι ο Δήμος διοργανώνει ομίλιες. Ποιες ήταν οι προτάσεις των πολιτών αλλά και οι δικίες σου;

Τρίτον θα πρέπει να υπενθυμίσω σε όλους οτι ο λόγος για τον οποίο υπάρχουν αδέσποτα ζώα δεν είναι άλλος απο τον ίδιο τον ανθρωπο. Τους γειτονές μας για την ακρίβια. Είτε αυτός που αγορασε ενα ζωο και το πέταξε, είτε γιατι δεν το στείρωσε, ειτε γιατι ειναι κυνηγος και δεν του εκανε, είτε κτηνοτρόφος και δεν το θελει πια.

Γιατί δεν ασχολείστε και με τα διποδα ζώα; Ολοι κάνουμε γαργάρα τις ευθύνες μας μας και μετά βγαίνει ο καθένας να μας πει τι πρεπει να τα σκοτώνουμε γιατι ειναι κίνδυνος για την δημόσια υγεία. Αυτός που προτείνει κάτι τέτοιο τι είναι άραγε;

ΔΗΜΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 05/05/2015 at 11:57 πμ

(Εσύ που μιλάς περί γραμματικής, έχεις καταργήσει παντελώς τους τόνους.)
Ναι, για όλα οι άνθρωποι φταίνε. Διαμορφώνουν βλέπεις τον χαρακτήρα τους και αποκτάνε ψυχολογικά, από τα «παιδικά» τους χρόνια, και μετά επιτήθενται σε ανθρώπους. Μάλλον τα ψυχολογικά είναι τα δικά σας (σκυλόφιλοι) και όχι των συγκεκριμένων ζώων που ως γνωστό κατάγονται από τον λύκο…Επόμενο είναι να εκδηλώνουν τα ζωώδη άγρια ένστικτά τους όταν κάποιος «παραβιάζει» το χώρο τους. ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΤΕ ΤΟ !!! Η ΕΜΟΝΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΣΑΣ ΕΚΑΨΕ ΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ!!! Το ότι τα αδέσποτα πηδιούνται αβέρτα, δε φταίει σε τίποτα ο άνθρωπος.

Στέλιος Γκαβάκης 04/05/2015 at 9:59 μμ

Σταύρε, αν τελικά στειρωθούν τα αδέσποτα της πόλης το μονο που θα αλλάξει θα ειναι να κινδυνεύει το δικό σου και το δικό μου παιδί απο στειρωμένα πλέον άγρια, αδέσποτα σκυλιά. Μόνο αυτο και τίποτε αλλο.
Δεν θα μπορείς με τίποτα να αφήσεις το παιδί σου να παίξει στην πλατεία διότι το πρώτο 50 κιλών αδέσποτο μπορεί να σου το τραυματίσει θανάσιμα.
Αυτη ειναι η Ξάνθη του 2015.
Ναι. Αποκαλέστε με ανθρωπόμορφο τέρας φιλόζωοι. Τα αδέσποτα ομως πρέπει να θανατωθούν διότι απλούστατα δεν υπάρχει διαφορετική διέξοδος.

Diana 04/05/2015 at 11:22 μμ

Το πιο άστοχο σε όλο το θέμα είναι η φωτογραφία! Το κανγκαλάκι μπροστά το μπέζ με την μαύρη μουρίτσα είναι ενα υπέροχο πλασματάκι και δεν εχει πειράξει ποτέ κανέναν! Παίρνει αγωγή, κάθε βράδυ εχει ραντεβού με εναν κύριο ο οποίος του δίνει το χαπάκι του! Θα ήταν κρίμα, να πάθει το οτιδήποτε επειδή η φωτογραφία του συνδυάστηκε με αυτό το άρθρο!

Πολίτης Γ. 05/05/2015 at 8:49 πμ

Ένα άρθρο προς πάσα κατεύθυνση…

Λοιπόν, ας μιλήσουμε επιτέλους. Μην περιμένουμε να θρηνήσουμε θύματα για να πούμε τα αυτονόητα. Μετά και απ΄αυτό το τραγικό περιστατικό, όπου την Παρασκευή 24 Απριλίου 2015 τρία αδέσποτα σκυλιά σχεδόν κατασπάραξαν ένα εννιάχρονο παιδάκι που έπαιζε αμέριμνο στην πλατεία της Μαϊστρου, κανένας δεν μπορεί να επικαλεστεί πλέον άγνοια πως «δεν ήξερε», «δεν άκουσε» ή «δεν είδε». Πουθενά δεν ακούστηκε και πουθενά δεν «παίχτηκε» το σοβαρότατο περιστατικό παρά «θάφτηκε» τεχνηέντως. Το καθαρά ψυχιατρικό φαινόμενο, κατά το οποίο μερικοί υστερικοί κυνόφιλοι τρομοκρατούν την κοινωνία, πρέπει τώρα να ξεριζωθεί άμεσα. Κρύβονται πίσω από την «ζωοφιλία» την οποία ψευδώς επικαλούνται καθώς ΜΟΝΟ για τα αδέσποτα σκυλιά δείχνουν υπέρμετρη ευαισθησία. Με την ακατανόητη πρακτική τους, προσπαθώντας να επιβληθούν σε μιά ολόκληρη κοινωνία ταΐζοντας και συντηρώντας δεκάδες αδέσποτα σκυλιά μέσα στον αστικό ιστό, προκαλούν την κοινωνία καθώς αποτελεί κατάφωρη παραβίαση κάθε έννοιας σεβασμού για τον συνάνθρωπο και ιδίως για τα μικρά παιδιά και τους ηλικιωμένους. Τα αδέσποτα, καλοταϊσμένα και προστατευμένα από τους ιδιότυπους «μπράβους» τους, κοπρίζουν παντού, μαλώνουν, ζευγαρώνουν και ενίοτε δαγκώνουν αμέριμνους κατοίκους της πόλης μας. Η ανοχή της κοινωνίας στην ψυχασθενική και φασιστική εμμονή των λίγων υστερικά κυνόφιλων εκλαμβάνεται ως αδυναμία ή ως υποστήριξη προς την «κυνομανία» τους. Τα επιθετικά σκυλιά είναι λίγα μεν, υπαρκτά δε. Οι ευθύνες τους Δήμου είναι τεράστιες, όπως και όλων όσων παρέχουν «προστασία» σε επικίνδυνα αδέσποτα. Δεν επιθυμούμε τα παιδιά μας να γίνουν βορά σε καμμιά «θεότητα» που ακούει στο όνομα «αδέσποτος σκύλος» . Μαζέψτε τα στα σπίτια σας και μην προσπαθείτε εκβιαστικά να τα ανεχόμαστε, αναγκάζοντάς μας να σιωπούμε σε ένα εκρηκτικό φαινόμενο. Όσοι συντηρούν αυτό το φαινόμενο έχουν ονοματεπώνυμο και πρέπει να λογοδοτήσουν στην κοινωνία ολόκληρη καθώς μας τρομοκρατούν στο όνομα της δήθεν (αρρωστημένης και ψευδούς) «ζωοφιλίας» τους. Ο πολιτισμός μιάς οργανωμένης κοινότητας φαίνεται πρωτίστως από τον σεβασμό που δείχνει προς τους ανθρώπους, προς την σωματική τους ακεραιότητα και προς την ασφάλειά τους. «Μιλήστε επιτέλους για το πρόβλημα και πείτε ελεύθερα την γνώμη σας προς όλους όσους σας τρομοκρατούν θεωρώντας σας αυθαίρετα μη φιλόζωους, επειδή λέτε τα αυτονόητα, προφανή πράγματα. Λένε ψέμματα και το ξέρουν. Άλλο πράγμα η ζωοφιλία και άλλο η ακατανόητη εμμονική κυνοφιλία η οποία βάζει σε δεύτερη μοίρα τα δικαιώματα των ανθρώπων/κατοίκων της πόλης. Μιλήστε πριν θρηνήσουμε θύματα. Ο κόμπος έφτασε στο χτένι. Φτάνει πιά!

Ένας γονιός.

Υ.Γ. το παιδάκι από θαύμα έζησε καθώς το περιστατικό συνέβη στην πλατεία του χωριού και το γλίτωσαν οι περίοικοι από τα δόντια των αδέσποτων. Αν βρισκόταν σε σημείο που δεν υπήρχε κανείς;;;

Πολίτης Γ. 05/05/2015 at 8:51 πμ

Στην Μαϊστρο Αλεξανδρούπολης. Το θέμα «θάφτηκε» γιατί οι κυνόφιλοι μας τρομοκρατούν…

ΔΗΜΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 05/05/2015 at 11:58 πμ

Και μάλιστα με απόλυτο φασιστικό τρόπο.

Ελένη 05/05/2015 at 12:13 μμ

Καταλαβαίνουμε πως το πρόβλημα ξεκινά απο τους ανθρώπους; Όσα αδέσποτα και να δολοφονήσετε αν δεν αλλάξει η νοοτροπία των ιδοκτητών που τα αντιμετωπίζουν σαν εργαλεία ή παιχνίδια και άρα τα εγκαταλείπουν μόλις δεν εκπληρώνουν πια το σκοπό τους, θα εμφανίζονται περισσότερα.
Το πρόβλημα μπορεί να είναι υπαρκτό, αλλά με τέτοιου είδους άρθρα που καλλιεργούν το φόβο και μπορεί να ωθήσουν σε παράνομες ενέργειες (φόλες κλπ) κατοίκους της περιοχής σίγουρα δεν βοηθάτε στην επίλυση του.

Πολίτης Γ. 05/05/2015 at 6:59 μμ

Φυσικά και ξεκινά από ανθρώπους το πρόβλημα δηλαδή από όλους εσάς που απαιτείτε να συνυπάρχουμε, είτε έχουμε φοβίες είτε όχι, είτε μας αρέσει είτε δεν μας αρέσει, με τα αδέσποτα μέσα στις πόλεις. Γιατί μας αναγκάζετε να ζούμε μαζί με τα αδέσποτα; Αν τόσο σας αρέσει, πάρτε τα στο σπίτι σας-κτήμα σας-ταράτσα σας. Γιατί να «μοιραζόμαστε» την ψυχοπάθεια και τα συμπλέγματα του καθενός; Κυρία Ελένη κανείς δεν μίλησε για δολοφονία. Μην βάζετε λόγια που δεν ειπώθηκαν. Σταματήστε αυτήν την καραμέλα. Φυσικά αν ένα σκυλί είναι αποδεδειγμένα επιθετικό, τί προτείνετε; Αναμορφωτήριο; Αν κατασπαράξει ένα παιδάκι, όπως η παραπάνω περίπτωση, τί προτείνετε; «Ψυχολογική παρακολούθηση»; Είμαστε με τα καλά μας; Για ποιόν λόγο δημιουργούμε ένα πρόβλημα; Για να ικανοποιήσουμε τα καπρίτσια κάποιων αντικοινωνικών ή συμπλεγματικών; Για ελάτε στα καλά σας…