Αθλητικά Τελευταία Νέα

Κ-17 Final 4: Αστέρας Τρίπολης – Xanthi FC 6-5 (πέναλτι), 1-1 κ.α. (φωτογραφίες από την προσπάθεια των νέων)

Η φετινή προσπάθεια της Xanthi FC σταμάτησε στα ημιτελικά για την κατάκτηση πρωταθλήματος, καθώς το απόγευμα της Πέμπτης, στον πρώτο ημιτελικό του final four της Τρίπολης, η ξανθιώτικη ομάδα έχασε την πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι (6-5) από τον Αστέρα στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Οι παίκτες του Κώστα Μπεδρελή προηγήθηκαν με το πέναλτι του Δουλγέρη (56’), με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 82’ με τον Κανελλόπουλο διαμορφώνοντας το 1-1 της κανονικής διάρκειας που δεν άλλαξε στην παράταση. Η εφηβική ομάδα της Xanthi FC μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος το 2014 και την περσινή παρουσία της στον τελικό, για δεύτερη φορά σταματάει στα ημιτελικά μετά το 2013.

Το “φιλμ” του ημιτελικού

6’ Το φάουλ του Μαρίνου και την κεφαλιά του Αντζουλά σταμάτησε ο Ζουρνατζίδης.
11’ Το σουτ του Μαρίνου πέρασε πάνω από την εστία.
18’ Ο Τζίμας μετά την πάσα του Γλέζου βρέθηκε τετ α τετ πλασάροντας άστοχα.
20’ Το σουτ του Μελιόπουλου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
32’ Ο Δουλγέρης έκανε τη σέντρα από δεξιά και στο δεύτερο δοκάρι ο Σουλεϊμάν με απευθείας σουτ ανάγκασε τον Τσιμόπουλο να αποκρούσει εντυπωσιακά.
56’ Ο Σουλεϊμάν ανατράπηκε από τον Τζιμόπουλο και το πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής το εκτέλεσε εύστοχα ο Δουλγέρης κάνοντας το 0-1.
59’ Ο Αστέρας έχασε μεγάλη ευκαιρία μετά από εκτέλεση φάουλ.
64’ Μετά από φάση διαρκείας το σουτ του Γλέζου απέκρουσε ο Λεωτσάκος με μπλόκαρε ο Ζουρνατζίδης πάνω στη γραμμή.
69’ Το σουτ του Σουλεϊμάν μπλόκαρε ο τερματοφύλακας.
70’ Ο Κωτσόπουλος πρόλαβε τον Γκατζόγια κι έδιωξε σε κόρνερ.
71’ Ο Ιωάννου απείλησε με συρτό δυνατό σουτ με τον Τζιμόπουλο να μπλοκάρει.
72’ Νέα ευκαιρία για την Xanthi FC με τον Τζιμόπουλο να αποκρούει το πλασέ του Σουλεϊμάν στο τετ α τετ.
81’ Το σουτ του Μαρίνου μπλόκαρε ο Ζουρνατζίδης.
82’ Ο Αστέρας ισοφάρισε με την κεφαλιά του Κανελλόπουλου σε 1-1.
87’ Η Xanthi FC με τον Ιωάννου έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν αστόχησε μόνος με τον τερματοφύλακα.
90’ Ο Κανελλόπουλος μετά από όμορφη ατομική ενέργεια έκανε το πλασέ με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
90+’ Το σουτ του Γκατζόγια απέκρουσε σε κόρνερ ο Τζιμόπουλος δύσκολα.

Το “φιλμ” της παράτασης

93’ Το φάουλ του Σπυριδωνίδη δεν απείλησε τον Αστέρα.
114′ Ο Λεωντσάκος έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ.
116’ Ο Ζουρνατζίδης απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Γλέζου σε κόρνερ.

Διαιτησία

Διαιτητής του ημιτελικού ήταν ο Παναγιώτης Κακρίδης με βοηθούς τους κ.κ. Γκότση – Παπανικολάου (ΕΠΣ Κορινθίας).
Κίτρινες κάρτες: 6’ Σουλεϊμάν, 43’ Τσέκος, 64’ Μαρίνος, 65’ Θεοφυλάκης, 88’ Αντζουλάς, 105’ Λεωντσάκος, 113’ Ιωάννου