ΑθλητικάΤελευταία Νέα

Εισιτήριο για τον τελικό πήραν Ξανθιωτάκια που ασχολούνται με το Τραμπολίνο (photo)

Το εισιτήριο για τους τελικούς αγώνες Τραμπολίνο Συλλόγων και Ατομικού του Ιουνίου πήραν αθλητές και αθλήτριες του Αθλητικού Συλλόγου Ερατώ Ξάνθης.

Σημαντικές επιτυχίες σημείωσαν και οι αθλητές-τριες που συμμετείχαν στους αγώνες των επιπέδων 1 έως 4.

Ο Σύλλογός μας πήρε μέρος για μία ακόμη χρονιά στον Περιφερειακό και Προκριματικό αγώνα Τραμπολίνο που διοργάνωσε η Ελληνική Γυμναστική Ομοσπονδία  και διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Δήμου Θερμαϊκού στην Περαία Θεσσαλονίκης, το Σάββατο 16 και την Κυριακή 17 Απριλίου 2016.

Στον Αγώνα συμμετείχαν συνολικά 19 Σωματεία από τα Ιόνια Νησιά, τη Θεσσαλία, την  Ήπειρο, τη Μακεδονία και τη Θράκη: Γ.Ο. Κέρκυρας, Γ.Ε. Τρικάλων, Σ.Ε.Α.Γ. Αχιλλέας Τρικάλων, Γ.Ε. Καλαμπάκας, Γ.Σ. Ερμής Καρδίτσας, Α.Σ. Ηρακλής Κοζάνης, Α.Ο. Νάουσας Ηρακλής, Α.Ο. Μερκούρη,  Α.Ε.Σ. Χαραυγή, Γ.Ο. Τερψιθέας, ΜΠΑΣ Αθλητική Αγωγή, ΑΓΕΣΝΘ Άνεμος, Ζεύς Συκεών, Α.Γ.Ε.Μ.Σ. Σπάρτακος, Γ.Ο. Αίας Θερμαϊκού,  Α.Ο. Αριστοτέλης Πολυγύρου, Α.Ο. Παλμός Καβάλας, Γ.Ο. Καβάλας και Α.Σ. Ερατώ Ξάνθης.

Στον Περιφερειακό και Προκριματικό αγώνα οι αθλητές αγωνίζονται στο μεγάλο Τραμπολίνο και στο Διπλό Μίνι Τραμπολίνο (ΔΜΤ),  σε 5 επίπεδα ανάλογα με το βαθμό δυσκολίας των ασκήσεων. Σε κάθε αγώνισμα προκρίνονται στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα οι 5 πρώτες ομάδες και οι 15 καλύτεροι αθλητές και αθλήτριες σε κάθε κατηγορία του 5ου επιπέδου.

Ο Α.Σ. Ερατώ Ξάνθης συμμετείχε με 15 αθλητές-αθλήτριες οι οποίοι κατάφεραν να διακριθούν. Συγκεκριμένα:

1. Στο 1ο επίπεδο  αγωνίστηκαν 1 αθλητής και 2 αθλήτριες που κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

Κράββαρης Αθανάσιος, 2η θέση – αργυρό μετάλλιο στο Τραμπολίνο και 3η θέση – χάλκινο μετάλλιο στο ΔΜΤ,

Παπαδοπούλου Δέσποινα 2η θέση-αργυρό μετάλλιο στο Τραμπολίνο και 9η στο ΔΜΤ και

Καμπάταγη Μαρούλα 11η θέση στο Τραμπολίνο και 7η στο ΔΜΤ.

1. Στο 2ο επίπεδο αγωνίστηκαν 2 αθλήτριες οι οποίες είχαν τις εξής επιδόσεις:

Πετρίδου Μαρία 4η θέση στο Τραμπολίνο και 3η θέση – χάλκινο μετάλλιο στο ΔΜΤ,

Κουρτέση Μαργαρίτα 5η θέση στο Τραμπολίνο και 4η θέση στο ΔΜΤ.

1. Στο 5ο και δυσκολότερο επίπεδο, στο οποίο κρίθηκε και η συμμετοχή στους Τελικούς και Πανελλήνιους αγώνες, αγωνίστηκαν 8 κορίτσια και 2 αγόρια του Συλλόγου.

Εμπλιούκ Νιλ Κουκουδέτσου Μάρθα Κράββαρη Ιωάννα ΔΜΤ Μπατσάκη Παναγιώτα Πολυχρονία Κίσσα Προκριματικοί αγώνες Τασελαρίδου Ελευθερία Τουμπάν Ρετζέπ Τσαούσογλου Μπεϊζά

Στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΒ τα κορίτσια αγωνίστηκαν ανάμεσα σε 36 συναθλήτριές τους και κατάφεραν να περάσουν στον τελικό του ατομικού με πολύ καλές επιδόσεις. Συγκεκριμένα:

Η Μπατσάκη Παναγιώτα ήρθε 6η στο Τραμπολίνο και 3η στο ΔΜΤ.

Η Κράββαρη Ιωάννα ήρθε 7η στο Τραμπολίνο και 9η στο ΔΜΤ.

Η Κουκουδέτσου Μάρθα ήρθε 8η στο Τραμπολίνο και 6η στο ΔΜΤ.

Η Κίσσα Πολυχρονία ήρθε 16η στο Τραμπολίνο και 11η στο ΔΜΤ.

Η ομάδα των 4 κοριτσιών θα αγωνιστεί και στο τελικό ομαδικό, καθώς κατέλαβε την 2η θέση και στα δύο αγωνίσματα.

Στην κατηγορία Παγκορασίδες ΔΑ αγωνίστηκαν 3 αθλήτριες ανάμεσα σε 27 συναθλήτριές τους και είχαν τις εξής επιδόσεις:

Η Τσαούσογλου Μπεϊζά κατέλαβε την 8η θέση στο Τραμπολίνο και 8η θέση στο ΔΜΤ.

Η Εμπλιούκ Νιλ  κατέλαβε την 12η θέση στο Τραμπολίνο και την 14η στο ΔΜΤ και

η Τασελαρίδου Ελευθερία την 19η θέση στο Τραμπολίνο και 6η στο ΔΜΤ.

Η ομάδα των κοριτσιών κατέκτησε την 2η θέση στο ομαδικό του ΔΜΤ και θα αγωνιστεί στον τελικό.

Στην κατηγορία των κορασίδων, αγωνίστηκε η Πάνου Ελισάβετ, η οποία έλαβε την 13η θέση στο Τραμπολίνο και την 9η θέση στο ΔΜΤ περνώντας στην τελική φάση του ατομικού.

Στο 5ο επίπεδο πήραν μέρος και 2 αγόρια του Συλλόγου και κατέλαβαν τις εξής θέσεις:

Ο Τουμπάν Ρετζέπ που κατέκτησε για μία ακόμη φορά την 1η θέση στο Τραμπολίνο και την 1η θέση στο ΔΜΤ στην κατηγορία Παμπαίδες ΔΑ. Προκρίνεται στην τελική φάση του ατομικού με εξαιρετικές επιδόσεις.

Ο Σπανός Γιώργος κατέκτησε την 3η θέση και στα δύο αγωνίσματα στην κατηγορία  Παίδες. Προκρίνεται στην τελική φάση του πανελλήνιου Πρωταθλήματος.

Συγχαίρουμε την προπονήτρια κα Λαρίσα Σερτάκοβα, όλες τις αθλήτριες και τους αθλητές του Α.Σ. Ερατώ Ξάνθης για τις προσπάθειες και τις διακρίσεις τους. Ευχόμαστε καλή συνέχεια στις προπονήσεις και καλή επιτυχία στην τελική φάση και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Ευχαριστούμε τους γονείς για την αμέριστη συμπαράσταση σε όλες τις δράσεις του συλλόγου.