Αθλητικά Τελευταία Νέα

Η Καβάλα νίκησε το Λαύριο (68-66) με τρίποντο στο τέλος του παιχνιδιού

«Ντέρμπι νεοφώτιστων» στην Καβάλα στην «πρεμιέρα» της Α1 μπάσκετ

Στο τελευταίο, στην κυριολεξία, σουτ κρίθηκε το παιχνίδι μεταξύ των ομάδων καλαθοσφαίρισης της Καβάλας και του Λαυρίου, το περασμένο Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015 στο κλειστό γυμναστήριο του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου «Αλεξάνδρα Δήμογλου». Το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Βούλγαρου Τσαβντάρ Κοστόβ, έπειτα από τις δύο άστοχες ελεύθερες βολές του Κρουμπαλί, το αμυντικό ριμπάουντ και την τελική πάσα του Άλεξ Γκόρντον, διαμόρφωσε το τελικό σκορ 68-66 πέντε δέκατα του δευτερολέπτου πριν τη λήξη του αγώνα.

Μετά το -11 (15-26) υπέρ της ομάδας του Λαυρίου στην 1η περίοδο, η ομάδα της Καβάλας ισορρόπησε το παιχνίδι χάρη στην κατακόρυφη βελτίωσή της στην άμυνα και στη βοήθεια που πήρε επιθετικά, εκτός του Χρήστου Ταπούτου, από τους υπόλοιπους παίκτες. Περιορίζοντας την φιλοξενούμενη ομάδα στους 21 πόντους στη 2η και στην 3η περίοδο, η ομάδα της Καβάλας μείωσε στον ένα πόντο (46-47).

Στην 4η περίοδο έγινε μεγάλη μάχη. Δύο λεπτά, περίπου, πριν τη λήξη του παιχνιδιού, η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με πέντε πόντους 63-58, με εύστοχο τρίποντο του Αλ. Γκόρντον, όμως το Λαύριο «έτρεξε ένα σερί» 0-8 και τριάντα εννέα δευτερόλεπτα πριν το τέλος είχε το προβάδισμα με τρεις πόντους (63-66).

Ακολούθησαν χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν και στα δέκα δευτερόλεπτα, περίπου, πριν τη λήξη, ο Κρουμπαλί κέρδισε φάουλ και πήγε στη γραμμή των ελεύθερων βολών. Αστόχησε και στις δύο προσπάθειες, ο Αλ. Γκόρντον κέρδισε το ριμπάουντ και έφυγε με ταχύτητα προς το αντίπαλο καλάθι. Στο ύψος της γραμμής του τρίποντου πάσαρε αριστερά στον Κοστόβ, ο οποίος χωρίς χρονοτριβή εκτέλεσε και σκόραρε! Με «μισό» δευτερόλεπτο να απομένει στο χρονόμετρο, ο προπονητής του Λαυρίου, Χρήστος Σερέλης, πήρε τάιμ άουτ για να σχεδιάσει την τελευταία επίθεση. Στην επαναφορά της μπάλας, όμως, οι παίκτες του Λαυρίου δεν πρόλαβαν να εκδηλώσουν προσπάθεια και το παιχνίδι έληξε 68-66 (15-26, 16-9, 15-12, 22-19 το σκορ ανά περίοδο του παιχνιδιού).

Οι συνθέσεις των ομάδων

Καβάλα

Γκόρντον 7(1 τρ., 5 τελικές πάσες), Κεμπ 15(8 ριμπάουντ), Βαν ντε Μαρς 2, Μέντλιν 5(1 τρ.), Ταπούτος 20(2 τρ.), Σταμπουλής, Κοστόβ 17(2 τρ.), Καλαϊτζίδης 2, Βάργκας, Δεμερτζής.

Λαύριο

Γιανγκ 11(1 τρ.), Κρουμπαλί 10, Σακελλαρίου 5(1 τρ.), Νικολακόπουλος 3(1 τρ.), Νίξον 5, Περράκης 4, Γιαννακόπουλος 12(2 τρ.), Κακλαμανάκης, Μπάρλος 14(3 τρ.), Έβανς 2.

Στα άλλα παιχνίδια της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: Ρέθυμνο-Απόλλων Πατρών 87-73, Κόροιβος Αμαλιάδας-Τρίκαλα 64-73, Α.Ε.Κ.-Π.Α.Ο.Κ. 65-53, Ολυμπιακός Π.-Κολοσσός Ρόδου 88-62, Άρης Θ.-Παναθηναϊκός 70-76, Κηφισιά-Αρκαδικός Τρίπολης 68-66.